Účinky ženšenu
V čínské medicíně se tento tzv. kořen života používá k prevenci a terapii téměř proti všem chorobám. Ženšen působí jako stimulans na centrální nervovou soustavu a může mít blahodárný vliv na celý organismus (upravuje narušené funkce jednotlivých orgánů a zvyšuje imunitu organismu). Má terapeutické působení, není toxický, proto se může používat dlouhodobě.
Ženšen se obvykle ordinuje ve formě jednoduchých galenických přípravků, např. lihoviny, sirupy, léčivé medy, porcované čaje, tablety, extrakty, tinktury, ale i kosmetické krémy a uplatňuje se v kombinaci s jinými léčivými rostlinami.
Podává se při fyzické a duševní únavě, při snížené pracovní aktivitě, po oslabení organismu dlouhou a těžkou nemocí, při narušení funkcí kardiovaskulárního systému, u diabetu, nervových poruch a psychických potížích.
Ženšenové preparáty mohou také způsobit rychlejší zánik bolestivých stavů, zvyšují chuť k jídlu, regulují funkce žaludečního a střevního traktu a normalizují krevní tlak. Doporučují se jak lidem nemocným, tak i zdravým po 40. roce věku.
Farmakologické účinky ženšenu
- Účinek na centrální nervový systém
- Účinek na kardiovaskulární systém
- Antidiabetický účinek ženšenu
- Účinek na imunitní systém
- Protizánětlivý a antialergický účinek
- Detoxikační účinek
- Fytoestrogenní účinek
- Zlepšení erektilní dysfunkce
- Adaptogenní účinky ženšenu
- Protirakovinné účinky ženšenu
- Účinek na metabolismus tuků
- Inhibice množení HIV viru